KOMANDOS ISTORIJA

IŠTAKOS. Kauno moterų rankinio ištakos sietinos su dviem įvykiais. Pirmasis – prieš 81 metus, kai rungtynių pradžią paskelbė prezidentienė Sofija Smetonienė, išmesdama ginčo kamuolį Kaune Žaliakalnio sporto aikštėje. Tačiau rašytiniuose šaltiniuose apie tolesnę moterų rankinio plėtrą faktų nerasta.

ATGIMIMAS. Naujai moterų rankinis atgimė vėl Kaune 20-ojo amžiaus šeštajame dešimtmetyje Lietuvos sporto lopšyje – Kūno kultūros institute. Instituto sportinių žaidimų katedros vedėjas docentas ir SSRS nusipelnęs treneris Valerijus Grešnovas pakvietė studentes žaisti rankinį.

LAUKO RANKINIS.Būtina pažymėti, kad tuo metu buvo žaidžiamas lauko, arba dar kitaip vadinamas 11×11, rankinis. Komandą sudarė vienuolika žaidėjų ir buvo žaidžiama futbolo aikštėje.

PIRMIEJI PASIEKIMAI. Praėjusio šimtmečio šeštajame dešimtmetyje kaunietės, iš kurių daugiausia buvo Kūno kultūros instituto studentės, pasiekė įspūdingų pergalių. Jau 1957, 1960 metais Kauno KKI komanda tapo lauko rankinio 11×11 SSRS čempionėmis.

ŠIUOLAIKINIS RANKINIS. Kitas rankinio proveržis susietas jau su šiuolaikinio rankinio arba kitaip tariant mažojo 7×7 rankinio pasiekimais ir plėtra. Pradėjus 1962 metais vykdyti SSRS čempionatus, žalgirietės nuolat laimėdavo prizines vietas, o 1967 ir 1968 metais tapo SSRS čempionėmis. Tai būtent ir suteikė joms teisę dalyvauti Europos taurės varžybose. Kauno ŽALGIRIO komanda – vienintelė tuo metu Europoje – laimėjo Europos čempionių taurę du kartus pamečiui 1967 ir 1968 metais. Tai buvo pirmoji Lietuvos sportinių žaidimų komanda, laimėjusi Europos taurę. To iki šiolei nė vienai Lietuvos sportinių žaidimų komandai nėra pavykę.

KAUNIEČIŲ LAIKINI PRARADIMAI. Vėliau jau aštuntajame dešimtmetyje Lietuvos rankinis persikėlė į Vilnių ir vilnietėms taip pat pavyko 1988 metais laimėti Europos taurę.Paskelbus Lietuvos Nepriklausomybę, keitėsi ir ŽALGIRIO komandos pavadinimas. Vienais metais Kaunui atstovavo Kūno kultūros instituto studentės, kitais – ŽALGIRIS-NEVĖŽIS, AUŠRA-MADI, VYTIS, ŽALGIRIS-LKKI, pastarąjį dešimtmetį ACME- ŽALGIRIS.

KLUBAS IR KOMANDA. Šiuo metu Kauno žalgiriečių tradicijų tąsa rūpinasi 1993 metais įsteigtas KAUNO MOTERŲ RANKINIO KLUBAS ŽALGIRIS. To klubo steigimo iniciatorius – Lietuvos sporto universiteto docentas Rimantas Mikalauskas.Sportiniai pasiekimai. Pastaruoju dešimtmečiu klubui atstovauja Kauno ACME-ŽALGIRIS, kuri jau tris kartus pamečiui 2012, 2013 ir 2014 metais laimėjo Lietuvos TVR taurę ir dvejus metus pamečiui 2013, 2014 Lietuvos čempionato aukso medalius. Antraisiais dalyvavimo Baltijos Lygos metais nusileido tik Baltarusijos čempionėms minskietėms ir 2014 metais laimėjo sidabro medalius.

IŠKILIAUSIOS ŽAIDĖJOS. Kauno ŽALGIRIO žaidėja Aldona Česaitytė-Nenėnienė vienintelė iš Lietuvos rankininkių Monrealyje ir Maskvoje du kartus tapo olimpine čempione.

TRENERIAI. Žalgirietes įvairiu laikotarpiu treniravo garsūs treneriai Lietuvos ir SSRS nusipelniusi trenerė, sporto meistrė Fausta Bimbienė, Lietuvos nusipelnęs treneris doc. dr. Gintautas Stasiulevičius, Lietuvos ir SSRS nusipelniusi trenerė, nusipelniusi sporto meistrė Elena Petkienė, sporto meistras Nerimantas Aržuolaitis, sporto meistras Rimvydas Pasvenskas, Gintautas Celskis, Jonas Mykolaitis, doc. dr. Rimantas Mikalauskas, ilgametė Lietuvos rinktinės vartininkė Aurika Celiešienė, nuo 2009 metų treniruoja Lietuvos ir SSRS nusipelnęs treneris, sporto meistras, profesorius habil. dr. Antanas Skarbalius.